Służymy pomocą i jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę.
Telefon alarmowy:
994

Maty antyodorowe na Oczyszczalni Ścieków

2014-08-08

W ostatnich dniach na Oczyszczalni Ścieków w Bełchatowie zostały zamontowane maty antyodorowe „Bioarcus” z aktywnego żelu, służące do długotrwałej neutralizacji uciążliwych zapachów. 

- Odbieraliśmy sygnały od mieszkańców miasta dotyczące pojawiającego się brzydkiego zapachu w okolicy południowej części miasta – mówi Edward Olszewski, Prezes Spółki „WOD.-KAN.”
Spółka w własnym zakresie zleciła atestowanemu laboratorium przeprowadzenie analiz mających na celu określenie oddziaływania głównych źródeł odorów na otoczenie.

- W lipcu rozpoczęły się badania odorów, które zleciliśmy specjalistycznej firmie zewnętrznej. Z końcem miesiąca otrzymaliśmy wstępne wyniki określające intensywność emisji zapachów z poszczególnych źródeł znajdujących się na Oczyszczalni Ścieków – dodaje prezes Olszewski. – Pełną analizę poznamy w najbliższym czasie jednakże wstępne wyniki pozwoliły już nam na podjęcie decyzji o doraźnych działaniach skoncentrowanych na konkretnych miejscach Oczyszczalni.

Maty kształtem przypominają grubą gąbkę, jest to specjalne tworzywo z żelem, które absorbuje przykre zapachy. Używane są m.in. w oczyszczalniach ścieków, wszelkiego rodzaju zbiornikach wodnych (stawy osadowe, zbiorniki osadowe, stawy warstwowe), dużych kompostowniach, składowiskach śmieci i w sieciach kanalizacyjnych (kolektory i studzienki ściekowe) itp. Dzięki odpowiedniemu ich ułożeniu możliwe jest stworzenie bariery antyodorowej, neutralizującej zapachy pochodzące z dużego obszaru. Jak zapewnia producent zaletami tej metody są: aktywne działanie neutralizacji zapachów bez użycia wody, łatwa instalacja i niski jej koszt, możliwość stosowania w niskich temperaturach, co umożliwia ich pracę przez cały rok.

Dodatkowo na terenie Oczyszczalni Ścieków wkrótce funkcjonować będą dwa zamgławiacze rozpylające preparat antyodorowy. Urządzenia te umożliwią szybką reakcję w przypadku ewentualnego pojawienia się niedogodnych zapachów.

- W imieniu Zarządu Spółki „WOD.-KAN.” deklaruję mieszkańcom miasta, że problem odorów będziemy konsekwentnie monitorować i podejmować wszystkie niezbędne działania, aż do całkowitego wyeliminowania uciążliwości dla mieszkańców – mówi Edward Olszewski, Prezes Spółki „WOD.-KAN.”

 

BIP
Zakład Wodociągów i Kanalizacji "WOD.-KAN." Spółka z o.o.
97-400 Bełchatów ul. Św. Faustyny Kowalskiej 9
tel.: (+48) 44 634 90 00; (+48) 44 634 90 01; (+48) 44 634 90 02; (+48) 44 633 83 08; (+48) 44 633 83 09; fax: (+48) 44 634 90 05; (+48) 44 633 83 06